Бібліотека

Поганий холестерин і гіпертонія: чим небезпечне це поєднання?

Високий рівень холестерину – розповсюджена проблема, яка може стати причиною небезпечних для життя серцево-судинних захворювань. У поєднанні з гіпертонією він збільшує ймовірність інсультів та інфарктів. Рівень поганого холестерину, або, як його ще називають, «тихого вбивці», потрібно регулярно контролювати людям будь-якого віку, а особливо, після 65 років.

Чому підвищується поганий холестерин та чим він загрожує?

Холестерин буває, як його називають у народі, «хорошим» і «поганим». Хороший холестерин забезпечує живлення та стійкість клітин, є попередником вітаміну D та всіх стероїдних гормонів, без нього організм не може обійтися. Зі свого боку, поганий холестерин небезпечний, адже може осідати на стінках артерій, утворювати бляшки, що призводить до звуження їх просвіту та втрати еластичності, а це може ускладнити нормальний кровообіг. Накопичення відкладень на стінках артерій призводить до атеросклерозу (хронічного захворювання артерій). Поганий холестерин може провокувати такі небезпечні стани, як ішемічна хвороба серця, інфаркт та інсульт.

Більша частина холестерину в організмі виробляється печінкою та своїми клітинами, решта надходить з їжею. Поганий холестерин підвищується, коли людина споживає багато насичених жирів та трансжирів, коли вона малорухлива та генетично схильна до високих показників холестерину. Експерти радять контролювати рівень холестерину, починаючи з дитинства, зазвичай з роками його показники лише зростають, а ризик серцево-судинних захворювань підвищується (частіше – у чоловіків). Дорослим варто здавати аналіз на холестерин раз в 4-5 років, людям з групи ризику (близькі родичі яких мали високі показники поганого холестерину та хвороби серця) – частіше. Високий рівень холестерину сам собою не супроводжується явними симптомами, тож лабораторна діагностика – єдиний спосіб його визначити.

Нормальні показники холестерину (для здорових людей):

Поганого холестерину:

- 3 ммоль/л або менше (1,8 ммоль/л для групи ризику)

Хорошого холестерину:

- понад 1 ммоль/л

Що відбувається, коли поганий холестерин і високий кров'яний тиск поєднуються?

Поганий холестерин провокує розвиток атеросклерозу. В результаті цього артерії втрачають еластичність і звужуються їх просвіт, серцю стає важко перекачувати через них кров, у результаті чого підвищується артеріальний тиск (високим вважається тиск 140/90 і більше).

Високий кров'яний тиск сам собою дуже небезпечний і може призвести до пошкодження стінок артерій, інсульту, серцевого нападу, серцевої недостатності, аневризми та ниркової недостатності, погіршення зору та роботи мозку. Поєднання високого рівня поганого холестерину і гіпертонії підвищує ризики для здоров'я в рази. Це поєднання особливо небезпечне для тих, хто страждає на цукровий діабет, серцево-судинні захворювання або ожиріння. Тож люди, схильні до таких станів, мають вести здоровий і активний спосіб життя, дотримуватися правильного харчування та відмовитися від куріння (курці набагато частіше мають проблеми з судинами і серцем). Людям з гіпертонією варто регулярно контролювати рівень холестерину.

Як нормалізувати свій стан та знизити негативний вплив на здоров'я?

Чим раніше людина виявить проблеми зі здоров'ям, тим простіше буде їх позбутися. Часто для нормалізації рівня артеріального тиску і холестерину достатньо скоригувати свій спосіб життя. Ці 6 порад допоможуть прожити довше і якісніше:

1. Регулярно займайтеся спортом.

Регулярна фізична активність може допомогти знизити рівень поганого холестерину та підвищити рівень хорошого, а також стабілізувати артеріальний тиск. Згідно з останніми дослідженнями американських вчених, вести малорухливий спосіб життя людям з гіпертонією і високим тиском просто протипоказано.

2. Дотримуйтеся корисної дієти та приймайте вітаміни і мінерали.

Дотримання дієти з низьким вмістом насичених жирів і трансжирів може знизити рівень поганого холестерину, а з низьким вмістом натрію – артеріальний тиск. Гіпертонікам рекомендують вживати максимум 1 чайну ложку солі на день, в тому числі прихованої – у ковбасах, сирах, соусах. Відмовтесь від жирної їжі, зменшіть вживання субпродуктів, жирних молочних продуктів, м'ясних делікатесів. Введіть у раціон їжу, багату на калій та магній. Зверніть увагу на засіб ВІТАРГІН — поєднання у ВІТАРГІНі аргініну (амінокислота) з бетаїном (ліпотропна речовина) сприяє покращенню кровообігу, нормалізаціїї роботи печінки і серцево-судинної системи.

Спробуйте привести себе у форму.

Якщо у вас надмірна вага або ожиріння, небезпека серцево-судинних захворювань зростає.

3. Не паліть і не пийте алкоголь.

Ці звички підвищують ризик розвитку серцевих захворювань та інсульту.

4. Намагайтеся уникати стресу.

Стрес, особливо хронічний, може підвищити артеріальний тиск, порушити обмін речовин і знизити захисні функції організму.

5. При необхідності, за рекомендацією лікаря, приймайте ліки для зниження тиску та поганого холестерину.

Їх призначають у тому випадку, коли описані вище заходи не спрацьовують. Такі ліки слід приймати тривало і щодня.

Зайнятися власним здоров'ям ніколи не пізно. Не чекайте, коли воно вас підведе і дасть збій.