Бібліотека

Як подолати постійне відчуття втоми: домашні засоби

Втома, що не минає навіть після повноцінного відпочинку – з таким симптомом люди у сучасному світі зустрічаються все частіше. Незважаючи на начебто безневинність подібного стану, насправді він істотно знижує нам якість життя. Найчастіше люди скаржаться на постійну втому під час періодів міжсезоння – навесні та восени, тому з приходом весни ця проблема для багатьох із нас стає дуже актуальною

Звідки береться хронічна втома?

Вчені досі не можуть дати остаточну відповідь на це питання. Незважаючи на те, що синдром хронічної втоми дуже розповсюджений, причини його виникнення поки що достеменно невідомі. Серед найімовірніших гіпотез розглядаються інфікованість вірусами (вірус Епштейна-Барра, цитомегаловірус, герпес-віруси), постійні психологічні стреси, поганий стан екології та навіть генетична схильність.

Ознаки синдрому хронічної втоми:

1. Перманентне відчуття втоми, що зберігається навіть після тривалого відпочинку.

2. Млявість, слабкість.

3. Проблеми зі сном (неможливість заснути вночі та сонливість удень).

4. Проблеми з концентрацією (неможливість зосередитися).

5. Послаблення пам’яті, забудькуватість.

6. Апатія, дратівливість або постійні зміни настрою.

7. Аномальний набір або втрата ваги.

8. Головні болі, болі у горлі, м’язах, суглобах або хребті (за відсутності інших захворювань).

9. Зниження імунітету (часті інфекційні захворювання).

Діагностика та лікування

Насамперед потрібно усвідомлювати, що всі перелічені вище симптоми можуть спостерігатися не лише при синдромі хронічної втоми, а й при дуже великому спектрі інших захворювань – від неврозів та соматичних депресій до патологій ендокринної системи і навіть онкології. Тож насамперед необхідно звернутися до лікаря та за потреби пройти відповідні обстеження.

Якщо ж спеціалісти не знаходять у вас інших захворювань, то з високою вірогідністю причина ваших проблем – саме синдром хронічної втоми. Специфічного лікування від нього немає, тому пацієнтам доведеться «попрацювати» одночасно у багатьох напрямках. Ось декілька порад, які можуть допомогти вам позбавитися постійного відчуття втоми і повернути собі бадьорість.

1. Організуйте собі правильний робочий режим: розумова робота має чергуватися з фізичною активністю (фізичні вправи, прогулянки на свіжому повітрі).

2. Навчіться справлятися зі стресовими ситуаціями. Звісно, ідеально було б уникати їх зовсім, однак зрозуміло, що під час війни це просто неможливо, тому не залишається нічого іншого, як вчитися переживати їх з найменшими втратами для організму. У нагоді стануть методики аутотренінгу та релаксації: якщо ви не можете опанувати їх самостійно, можна звернутися за допомогою до психотерапевта, і він підбере ті вправи, які найкраще підійдуть саме вам.

3. Налагодьте сон. Дефіцит сну сам собою викликає відчуття втоми, тож виділіть принаймні 8 годин на добу, щоб дати організму виспатися. Намагайтеся щодня лягати та вставати у той самий час, уникайте активної фізичної діяльності безпосередньо перед сном. Також не варто дивитися у ліжку телевізор або скролити новинну стрічку в смартфоні – мерехтіння екрану діє на ділянки мозку, які відповідають за вироблення мелатоніну (гормону сну). Переїдати перед сном або, навпаки, лягати натщесерце – теж погана ідея: краще влаштувати собі легенький перекус і утриматися від чаю, кави та інших стимулюючих напоїв.

4. Якщо вас мучить безсоння, у пригоді можуть стати природні заспокійливі – наприклад, гаряче молоко, трав’яні чаї або відвари. Хороший ефект дадуть легкі снодійні на рослинній основі, наприклад, безрецептурний засіб ВІТАСЕД на основі сухих екстрактів валеріани, глоду та кропиви собачої. До речі, речовини, які містяться у цих рослинах, також знижують вироблення в організмі гормонів стресу та нормалізують артеріальний тиск.

5. Подбайте про повноцінний харчовий раціон: часто-густо причиною млявості та постійного відчуття втоми може стати банальний брак необхідних корисних речовин у їжі. Віддайте перевагу повільним вуглеводам, а не швидким (так, гамбургер та картопля фрі виглядають спокусливо, але замість бадьорості принесуть вам лише важкість у животі), споживайте більше овочів, риби та нежирних сортів м’яса.

6. Скажіть «ні» шкідливим звичкам: нікотин, алкоголь та інші стимулятори не додадуть вам сил і лише поглиблять ваші проблеми. А ось прийом вітамінів та засобів, які містять необхідні для організму амінокислоти, навпаки, принесе користь. Одною з найнеобхідніших для людини амінокислот є аргінін – речовина, яка грає важливу роль у синтезі м’язових тканин, нормалізує судинну систему та покращує кровопостачання внутрішніх органів. Одним із найбільш доступних безрецептурних засобів на основі аргініну є ВІТАРГІН: це пероральний розчин, який використовується для лікування астенічних станів та реабілітації після фізичних або розумових перевантажень.