Бібліотека

Як позбутися похмілля: таблетки і народні засоби

Ранок після веселої вечірки часто-густо супроводжується відчуттям «краще б я вчора вмер». Але життя продовжується, і якщо ви вже допустилися помилки і випили більше, ніж могли собі дозволити, залишається тільки боротися з наслідками. Як ефективно подолати похмілля, не зашкодивши при цьому організму – читайте у нашому сьогоднішньому матеріалі.


Чому виникає похмілля: причини і симптоми


Симптоми похмілля, на жаль, знайомі багатьом. Давайте розберемося, що відбувається в організмі у цьому випадку та звідки беруться всі негаразди, з якими ми зустрічаємося після надмірного вживання алкоголю.

     «Сушняк». Часто можна зустріти ствердження, що алкоголь зневоджує організм, але насправді це не зовсім так. Дійсно, з одного боку алкоголь викликає збільшення виділення сечі, тому організм активно втрачає рідину – звідси й головні болі, млявість, сухість у роті та постійна спрага, які є неодмінними супутниками похмілля. З іншого боку, у людини з’являються набряки – накопичення надмірної рідини у тканях (те, що називається «опух з похмілля»), тобто організм починає неправильно розподіляти решти рідини: в тканинах її забагато, а у судинах – замало. Це призводить до гіповолемії – зменшення обсягу крові, яка циркулює в організмі, і при поганому сценарії розвитку подій – до порушення функцій внутрішніх органів і навіть до смерті.
     Головний біль. Це також розповсюджений симптом інтоксикації організму. У випадку похмілля наш організм страждає від надлишку ацетальдегіду – продукту розпаду етилового спирту. У нормі етиловий спирт (етанол) спочатку перетворюється в організмі на ацетальдегід, а потім на оцтову кислоту. Але якщо етанолу забагато, наші ферменти не встигають перетворити весь ацетальдегід на оцтову кислоту, і він накопичується в організмі. А оскільки ацетальдегід токсичніший навіть за свого «попередника» - власне етилового спирту, він просто-напросто отруює організм, викликаючи, у тому числі, і пекельний головний біль.
     Нудота. Ще одна яскрава ознака інтоксикації, яка при похміллі має ту ж природу, що й головний біль. Крім того, алкогольні напої подражнюють слизову оболонку ШКТ, що викликає додаткові проблеми з травленням.
     Слабкість, знижений настрій, неможливість сконцентруватися. Це наслідок гіпоглікемії – зниження рівня глюкози, зокрема, у мозку. Гіпоглікемія виникає як побічний ефект прагнення організму якнайшвидше переробити великої кількості етанолу. Простіше кажучи, організм кидає всі свої ресурси на те, щоб перетворити етиловий спирт на ацетальдегід, а потім – на оцтову кислоту, а на нормальне вироблення глюкози резервів вже не залишається.

Як позбутися похмілля домашніми методами


Народних рецептів від похмілля існує безліч, хоча більшість з них має свої обмеження або й навіть небажані побічні ефекти. Наведемо кілька найбільш ефективних та безпечних домашніх методів:
     1.Пийте більше води – це дозволить запобігти зневодженню організму. Краще пити лужну мінеральну воду: при похміллі організм перебуває в стані ацидозу (тобто обмін речовин зміщений у бік підвищеної кислотності), а луг дозволить вирішити цю проблему. Зокрема, лужна мінералка знизить відчуття нудоти, яку викликає ацидоз.
     2.Фруктові соки і компоти – ще один засіб поповнення рідини в організмі. Найбільш ефективними будуть соки з фруктів, які містять вітамін C: цитрусів, яблук, брусниці, журавлини. Краще обирати соки та компоти домашнього виготовлення: барвники, консерванти та підсолоджувачі, які часто-густо містяться у магазинних продуктах, можуть додатково інтоксикувати організм, який і так страждає від алкогольної інтоксикації. Однак у будь-якому випадку кислі компоти і фруктові соки не можна пити на голодний шлунок – вони подразнюють і без того вже подразнену слизову оболонку ШКТ.
     3.Якщо ви добре переносите кисломолочні продукти, то кефір, тан, айран або звичайне кисле молоко можуть стати для вас спасінням у похмільний ранок. Молочна кислота сприяє виведенню токсинів з організму та пом’якшить симптоми алкогольного отруєння. Мінуси цього методу – такі ж, як і у соків та компотів: кислота подразнює слизову оболонку ШКТ.
     4.Запобігти подразненню слизової та наповнити пустий шлунок можна м’ясним бульйоном. Він не лише надасть організму поживні речовини, а й активізує роботу кішківника. Але бульйон не має бути надто жирним: ослаблена травна система може не справитися з таким навантаженням, і тоді на вас чекатимуть нові напади нудоти та блювання.
Зауважте, що у цьому списку немає огіркового розсолу: хоч він традиційно і вважається ефективним засобом від похмілля, однак насправді вживати його не варто. Надмірна кількість солі, яка міститься у розсолі, тільки погіршить ваше самопочуття та збільшить набряки.

Спасіння з аптечки: таблетки від похмілля


Сучасна фармакологія пропонує досить широкий спектр засобів, які полегшують наслідки алкогольної інтоксикації. Найбільш популярним є аспірин (зокрема, його шипучі різновиди), ібупрофен та парацетамол – вони знімають головний біль та інші больові симптоми, які мучать нас під час похмілля. Однак, як і у випадку з кислими напоями, їх не можна приймати натщесерце, інакше подразнений шлунок відразу ж відгукнеться новими болями.
Дієвими засобами, які усувають не лише симптоми, а й причини інтоксикації, є гепатопротектори – зокрема, Вітаргін. Аргінін, який міститься у Вітаргіні, підтримує діяльність печінки – органу, який найбільше страждає при алкогольному отруєнні. Він насичує її киснем, стимулює активність гепатоцитів та знижує утворення шкідливих для клітин печінки вільних радикалів. Також аргінін нормалізує діяльність серцево-судинної системи, що допомагає їй правильно розподіляти рідину в організмі і усунути набряки. Крім того, у Вітаргіні містяться іони цитрату, які зменшують ацидоз, який виникає при похміллі, та усувають нудоту.
А ось адсорбенти, зокрема, активоване вугілля, яке зазвичай рекомендують приймати при похміллі, насправді мають дуже невелику ефективність. Так, активоване вугілля дійсно добре поглинає токсичні речовини, які потрапили у шлунок, і не дає їм всмоктатися у шлунково-кишківний тракт. Але справа в тому етанол всмоктується у ШКТ дуже швидко, тому навіть якщо ви вип’єте адсорбент безпосередньо за святковим столом, він все одно не встигне «спіймати» алкоголь у вашому шлунку. І тим більше немає сенсу приймати його під час похмілля, коли всі токсини вже давно всмокталися у ваш організм.