Бібліотека

Що таке емоційне вигорання і як з ним боротися?

Хронічна втома, апатія, роздратованість, зниження працездатності, постійна сонливість, відчуття, що «життєва батарейка» сіла і її неможливо підзарядити – усе це може вказувати на стан емоційного вигорання. Емоційне виснаження не варто ігнорувати, адже з часом воно лише посилюється, впливаючи і на психологічний стан, і на фізичне здоров’я. Крім того, воно може поступово перерости у депресію, а з цим розладом уже набагато складніше впоратися

Чому виникає емоційне вигорання – тривожні «дзвінки»

Найчастіше емоційне вигорання виникає у людей, які мають понаднормовий робочий день, надскладні завдання, жорсткі дедлайни та мінімум часу на відпочинок. Здебільшого це представники професій та занять, які вимагають багато спілкування з іншими людьми: педагоги, психологи, волонтери, соціальні працівники, керівники колективів, журналісти. Постійні стреси, підвищена відповідальність, перевтома, аврали, сварки у колективі, нічні зміни призводять до того, що людина починає виконувати роботу «на автоматі», перестає радіти її результатам, припускається більшої кількості помилок, не встигає з виконанням завдань і часто забирає роботу додому, стає дратівливою, частіше конфліктує як з колегами, так і з членами сім’ї, відчуває постійне бажання виспатися, відпочити. При цьому за вихідні дні та навіть під час нетривалої відпустки людині з емоційним вигоранням складно відновити свої ресурси, адже цей стан – це вже не просто перевтома. Визначити наявність синдрому хронічної втоми допоможе психолог та спеціальні тести.

Основні симптоми емоційного вигорання

ВООЗ характеризує емоційне вигорання не як хворобу, а як професійне явище. Організація виділяє три основні його симптоми:

- відчуття втрати енергії та виснаження (виникають проблеми зі сном, зникає життєвий тонус, активність, енергійність);

- відстороненість від роботи або відчуття негативізму чи цинізму, пов'язані з роботою (може з’явитись відстороненість від колег, підвищена критичність до них, нервовість, незадоволеність роботою, песимізм);

- зниження професійної ефективності (працездатності, уважності, професійного азарту).

Такі симптоми часто призводять до проблем зі здоров’ям:

- головного болю;

- зниження імунітету;

- розладів шлунково-кишкового тракту;

- втрати або збільшення ваги;

- зміни апетиту;

- задишки;

- зниження сенсорної чутливості: може погіршитися зір, слух, нюх, тактильні відчуття;

- зниження лібідо.

Оточуючим здається, що людина змінюється на очах: стає мало емоційною, закритою, безрадісною, байдужою. Вона може уникати контактів з колегами чи підлеглими, відмовлятись від цікавих проєктів, працювати без ентузіазму. Часто виникає зниження самооцінки, зневіра у своїх професійних якостях та позитивних результатах діяльності. Людина, яка страждає від емоційного вигорання, може почати зловживати кофеїном, алкоголем та курінням. Такий хронічний стан може перерости у тривожний розлад і депресію.

Стадії емоційного вигорання

Симптоми емоційного вигорання наростають поступово. Ступінь їх вираження може залежати від стану нервової системи людини, наявності супутніх психологічних проблем. Досить часто емоційному вигоранню передує захоплення роботою, надмірний трудоголізм, жага до надшвидких результатів, бажання викладатися «на повну», робота і вдень, і вночі без вихідних, нехтування повноцінним відпочинком і харчуванням.

Після такого надриву може настати стадіявтоми та хронічного стресу

Ентузіазм, який був на початку, зникає, виконувати роботу стає складніше, вона вже не приносить колишнього задоволення, строки її виконання зриваються. Даються взнаки недоспані ночі та понаднормовий робочий день. Виникає відчуття тривоги, емоційне приглушення, можуть зіпсуватися стосунки з родиною. З’являється головний біль, може сильно випадати волосся, загострюється гастрит або виразка шлунку.

Наступна стадія емоційного вигорання характеризується виснаженням

Ефективність роботи продовжує знижуватись, стає складно виконувати навіть прості завдання, братися за них не вистачає сил і бажання. Погіршується пам’ять, концентрація уваги, починаються проблеми зі сном, втома стає хронічною, відпочинок не допомагає її подолати. Починають дратувати колеги на роботі, неприязнь може стати відкритою.

Далі наступає стадія, так званого, «тотального виснаження»

Людина втрачає зацікавленість у всьому, навіть у власному здоров’ї. Погіршується зовнішність і фізичний стан, загострюються хронічні хвороби, значно знижується імунітет. Може погіршуватися зір, німіти кінцівки. Виникає практично ненависть до роботи, зневіра у собі.

Вихід є: як швидко і ефективно повернути енергійність та працездатність

Важливо вчасно розпізнати емоційне вигорання і адекватно на нього відреагувати. Аби уникнути такого стану, важливо:

- не перепрацьовувати;

- обрати для себе оптимальний графік;

- робити паузи у роботі, не нехтувати обідньою перервою;

- добре висипатися;

- мати ще якесь захоплення, окрім роботи;

- виділяти час на спорт або піші прогулянки;

- приділяти час сім’ї та друзям.

Якщо уникнути емоційного вигорання не вдалося, варто взяти тривалу відпустку, освоїти методи релаксації та медитації, заручитися підтримкою психолога. За цей час ви можете знайти новий творчий підхід до роботи, переглянути свій спосіб життя, відмовитись від згубних звичок, зайнятися власним здоров’ям.

Зняттю нервової напруги сприятимуть заспокійливі трави. Зручно застосовувати їх комплексно, у вигляді біологічних добавок. Зокрема, капсули ВІТАСЕД, що місять валеріану, глід і пустирник, допоможуть не лише позбутися стресу та відновити емоційний стан, а й налагодити сон.

Підтримати нервову систему та впоратись із розумовим навантаженням допоможе дієтична добавка ВІТАРГІН – джерело бетаїну та аргініну. Вона сприяє загальному зміцненню організму, детоксикації, зниженню тиску, зменшенню тривожності. Засіб бореться із загальною слабкістю та надає енергії, якої так бракує при емоційному вигоранні.

Подбайте про себе заздалегідь, щоб не довелося змінювати місце роботи або навіть професію, а також вдаватися до «важкої артилерії» – антидепресантів та протитривожних засобів.