Бібліотека

Як знизити вплив «тихого вбивці» на печінку?

Як знизити вплив «тихого вбивці» на печінку?

«Тихим убивцею» називають одразу декілька хвороб, чий вплив на людський організм є дуже непомітним, аж доки не стає занадто пізно. Проте алкогольна жирова хвороба печінки (АЖХП), мабуть, найбільше заслуговує на такий епітет. Печінка – це саме той орган, який здатний до повного відновлення, навіть якщо здоровою залишилась лише його чверть. Однак це можливо лише до певного періоду, після якого зміни стають незворотними. При цьому інколи хвороба протікає досить безсимптомно аж до останньої стадії

Підрахунок порцій

Всесвітня організація охорони здоров’я вважає алкоголь однією з найважливіших загроз для молодих людей. Ось лише декілька фактів зі статистики ВООЗ за 2022 рік:

- понад три мільйони людей щороку помирає через зловживання алкоголем, а це 5,3% від усіх смертей у світі;

- серед осіб віком 20–39 років приблизно 13,5% помирають від алкоголю;

- 50% випадків цирозу печінки стається через зловживання алкоголем;

- зловживання спиртним викликає понад 200 захворювань і травм.

Як же дізнатися, чи забагато «споживається»? Є, так звана, стандартна порція алкоголю. Вона визначається кількістю етанолу у розмірі 10–14 г на певні об’єми різних напоїв (10 г – норма, прийнята у багатьох країнах Європи, 14 г – у США). У «перекладі» на напої одна порція алкоголю – це:

- 50 мл напоїв 40% міцності (горілки, віскі, рому);

- 150 мл вина 12% міцності;

- 400–500 мл пива 5% міцності.

Також у чоловіків і жінок відрізняються допустимі норми споживання. Наприклад, для чоловіків буде забагато більше трьох порцій, а для жінок – більше двох порцій щодня. Така різниця у нормах зумовлена вагою тіла, кількістю рідини, ферментів і гормонів (у жінок ці показники менші).

Враховуючи, що алкоголізмом є надмірне, проте необов’язково щоденне споживання алкоголю, краще рахувати випите за тиждень. Якщо кількість порцій перевищує 14, є ймовірність того, що печінка не зможе розщепити етанол без довготривалих наслідків. У будь-якому разі лише зменшення кількості випитого може зупинити патологічні зміни від хронічного споживання алкоголю. Адже зловживання міцними напоями або ж пивом і коктейлями призводить до порушення обміну жирів та їх відкладення у клітинах печінки.

Стадії хвороби печінки

Жирова хвороба печінки, що викликається алкоголем, розвивається поступово й на першому етапі вона цілком оборотна. Ось так виглядають ці стадії:

- жирова дистрофія (стеатоз) печінки розвивається майже у 90% людей, які зловживають алкоголем. Стеатоз можна виявити навіть через два тижні постійного вживання міцних напоїв. Так само він повністю зникає, а печінка відновлюється, якщо людина відмовляється від алкоголю. Проте чи можна виявити стеатоз? На першій стадії жирової хвороби печінки немає характерних проявів. Інколи людина відчуває слабкість, тяжкість і біль у правому підребер’ї та втрачає апетит.

- алкогольний гепатит вказує на тяжкі зміни й може розвиватись стрімко. Якщо людина продовжує вживати алкоголь, це призводить до постійного запалення. Симптомами гепатиту є жовтяниця або пожовтіння білків очей і шкіри, збільшення печінки в розмірах. Запалення може виражатись як зниженням (36 °C), так і підвищенням (38 °C) температури тіла, а також збільшенням частоти серцевих скорочень до 90 ударів на хвилину.

- фіброз означає накопичення певних типів білків у печінці, що характерно для більшості хронічних захворювань цього органа. За цією стадією може слідувати цироз печінки. Якщо в печінці протягом тривалого часу зберігаються запальні процеси, це призводить до рубцювання та повної втрати функції органа. Пошкодження від цирозу є незворотним, а людині часто потрібна пересадка печінки, щоб вижити. На останніх стадіях симптоми уже більш виражені. Це набряк нижніх кінцівок, збільшення живота – асцит, лихоманка і тремтіння, свербіж шкіри, значна втрата ваги, кров у блювотних масах і калі, кровотечі та синці.

Лікування АЖХП

Проблеми з «тихим убивцем» печінки насамперед полягають у тому, що стадії алкогольної хвороби не чітко розмежовані, легко та швидко переходять одна в одну, а спочатку майже не мають проявів.

Саме тому основним способом зупинити захворювання на ранній стадії є відмова від алкоголю. Адже якщо печінка не розщеплює алкоголь і не переробляє токсини, це означає, що почався процес її дегенерації. У такому разі й процес лікування ускладнюється, адже реакція на ліки також буде непередбачуваною.

Проте, навіть при помірному вживанні алкоголю та відсутності серйозних проблем, організмові все одно потрібна детоксикація та підтримка роботи печінки, а для цього можуть знадобитися засоби на основі біологічно активних речовин. Наприклад, розчин ВІТАРГІН, що є джерелом аргініну та бетаїну, має гепатопротекторну, протиастенічну та детоксикаційну дію на організм. Вплив ВІТАРГІНу зумовлений властивостями його діючих речовин:

- ліпотропна речовина бетаїн нормалізує обмін жирів у печінці (їх окиснення та утилізацію), зменшує жирову дистрофію печінки та рівень гомоцистеїну.. Завдяки зменшенню накопичення жирів в клітинах, здійснюється гепатопротекція, зниження рівня ліпідів в крові – профілактика серцево-судинних порушень. Бетаїн запобігає також тромбоутворенню та чинить антиоксидантну дію.

- амінокислота аргінін захищає клітини печінки від впливу вільних радикалів, а у критичних ситуаціях уповільнює обмінні процеси в печінці (зберігає енергію для роботи). Аргінін також сприяє виділенню кінцевих продуктів розпаду білка та посилює детоксикаційну функцію печінки. Ця амінокислота є важливою складовою у процесі біосинтезу оксиду азоту, що здійснює регуляцію судинного тонусу, зокрема, нормалізує мікроциркуляцію у печінці та насичує її киснем.

Рекомендований термін споживання ВІТАРГІНу для поліпшення детоксикаційних властивостей печінки становить 3-4 тижні.