Бібліотека

Здоровий сон: прості правила, які допоможуть зберегти фізичне та ментальне здоров’я

Щодня, міцно засинаючи, ми не лише відпочиваємо від складного дня, а й відновлюємо усі функції організму. Саме під час здорового якісного сну зміцнюється наш імунітет, налагоджуються метаболічні процеси, виводяться токсини та відновлюються клітини. Здоровий сон є запорукою зміцнення нервової системи та покращення роботи мозку, «профілактикою» багатьох захворювань.

Чому так важливо добре висипатися?

У новому дослідженні група закордонних вчених назвала 5 факторів якісного сну, які зменшують ризик смерті від різних захворювань:

- сон не менше 7-8 годин;

- легке засинання;

- відсутність нічних пробуджень;

- відсутність відчуття втоми зранку, після пробудження (хоча б 5 днів на тиждень);

- відсутність снодійних.

Учені доводять, що люди з якісним сном живуть довше. Згідно зі ще одним дослідженнями, люди, які мало сплять, мають більш високий рівень білків в організмі, пов’язаних із запаленням. Попередні дослідження також показали, що забагато чи замало сну призводить до перебоїв у роботі серця. Люди, які мають проблеми зі сном, схильні до ожиріння, цукрового діабету, депресії та тривожності, гормональних порушень, проблем із пам'яттю та увагою.

Скільки має тривати здоровий сон?

Тривалість сну залежить від віку та стану здоров'я – хворим людям потрібно спати довше. Немовлята можуть спати по 16 годин на добу, дошкільнята – 10–13, учні молодших класів – 9–12 годин, підлітки – 8–10 годин, дорослі – 7–9 годин, а от людям похилого віку часто потрібно не більше 7 годин, аби виспатися, вагітним жінкам необхідно 9-10 годин сну (враховуючи денний сон). Взимку людям зазвичай потрібно трохи більше часу для нічного відпочинку.

Найкорисніша фаза сну – у період з 22:00 до 00:00. Саме в цей час в організмі знижується рівень кортизолу і підвищується концентрація гормону сну мелатоніну. Тож, дорослій людині варто привчити себе засинати саме у цей проміжок часу. Дитину спеціалісти радять вкладати спати раніше – о 21-22 годині.

Для того, щоб заснути швидше, варто відмовитись від гаджетів, гучної музики та перегляду відео перед сном, максимально вимкнути освітлення, не лягати спати з повним шлунком чи після інтенсивних занять спортом. Перед сном можна прийняти теплу ванну, випити чай із заспокійливими травами (від кави перед сном потрібно відмовитись), увімкнути медитативну музику, щільно закрити штори на вікнах.

Аби сон вважався здоровим, він має бути:

- достатньо тривалим;

- безперервним;

- глибоким (важливо пройти усі фази сну).

На спині чи на боці: як правильно спати?

Від того, в якій позі людина спить, може залежати якість сну та навіть стан здоров'я. Найменш корисною вважається звичка спати на животі. Ця поза не підходить не лише вагітним жінкам, а й людям, у яких є болі в хребті та шиї. Окрім цього, така поза може спровокувати появу зморшок на обличчі.

Спати на спині набагато корисніше для хребта, особливо, при наявності жорсткого матрацу та ортопедичної подушки. На спині та без подушки радять спати тим, хто страждає від головного болю, а з високою подушкою – тим, у кого закладений ніс. Людям з апное, кислотним рефлюксом та вагітним на пізніх строках від такої пози доведеться відмовитись.

Найздоровішим вважається сон на боці. Люди найчастіше сплять саме у позі ембріону, підігнувши ноги. Так відбувається найменше навантаження на хребет. Учені дійшли висновку, що сон на боці найефективніше позбавляє від метаболічних відходів, які можуть спровокувати когнітивні порушення. Найкориснішим вважається сон на лівому боці – під час такого положення поліпшується травлення, робота селезінки, серця. Людям з печією та проблемами зі шлунково-кишковим трактом краще утриматися від пози на правому боці, віддавши перевагу сну саме на лівому боці.

Як покращити якість сну?

Під час повномасштабної війни чи не кожен українець стикнувся з проблемами зі сном: стреси, емоційне напруження, часті нічні пробудження через загрозу бомбардувань даються взнаки. Комусь стало важче засинати, хтось почав прокидатися серед ночі, у когось закріпилося занадто раннє пробудження. До такого стану речей не потрібно звикати, адже відсутність здорового сну рано чи пізно призведе до серйозних проблем зі здоров'ям. Релаксація, медитація, ароматерапія, прогулянки на свіжому повітрі перед сном можуть допомогти у цій ситуації. Стануть у нагоді й безрецептурні седативні засоби. Зокрема, досить затребувана зараз біодобавка ВІТАСЕД, у складі якої є валеріана, пустирник та плоди глоду, допоможе зняти емоційне напруження, збудливість, допоможе легкому засинанню та поглибленню природного сну.

У важких випадках, коли проблеми зі сном існують разом із когнітивними порушеннями, психоемоційними розладами, тривожними та депресивними станами, вирішити проблему допоможе психотерапевт або лікар-психіатр.

Щоб підтримувати себе у хорошій фізичній та емоційній формі, не забувайте про гігієну сну, дбайте про свій сон при перших проявах його порушення.

«Бувало, я лягав спати в сльозах; але уві сні найчарівніші форми зглянулися наді мною, щоб втішити і підбадьорити, й на наступний ранок я прокидався оновленим та радісним», – писав німецький письменник Йоганн Вольфганг Гете.