Бібліотека

Чи можна спати вдень

Подрімати після обіду – цілком нормальне бажання дорослої людини. Воно сигналізує, що організм потребує короткого перепочинку. Наскільки корисним є денний сон для дорослої людини?

Від того, наскільки добре відпочиває організм залежать самопочуття, продуктивність, настрій, емоційний стан та імунітет людини. Тому вчені та лікарі схиляються до того, що денний сон приносить більше користі, ніж шкоди. На їхню думку, легка дрімота або нетривалий міцний сон вдень допомагають уникнути стресу, психічних розладів, знизити ризик розвитку серцево-судинних захворювань, поліпшити якість життя, емоційно перезавантажитися. Люди, які висипаються, менш схильні до імпульсивної поведінки та добре справляються з вирішенням щоденних проблем. Натомість ті, хто хронічно недосипають, схильні до зайвої ваги (втома потребує енергії, яка береться з продуктів, часом не дуже корисних), дратівливості, агресії, їм важче зосередитися та вони більш вразливі до інфекційних захворювань.

Чому хочеться прийняти горизонтальне положення вдень?

Зазвичай денного відпочинку хочеться після тривалої монотонної роботи, безсонної ночі або під час відповідної погоди за вікном. Бажання поспати вдень може виникати через нестачу кисню, вітамінів та мікроелементів. Регулярного денного сну потребують ті, хто недоотримує повноцінного нічного. Переважно це молоді мами , а також ті, хто працює понаднормово, тяжко фізично або у нічну зміну. Недосип і ненормований режим дня швидко знижують якість життя.

Також півторагодинний денний сон врятує у тому випадку, коли виникає необхідність бути бадьорим наступної пізньої ночі.

Сон вдень: корисний чи шкідливий?

Користь:

  • Поліпшує увагу, концентрацію, пам’ять
  • Додає бадьорості. Позбавляє сонливості та втоми
  • Активує обмінні процеси в організмі
  • Знижує рівень стресу
  • Усуває дефіцит нічного сну

Недоліки:

  • Не завжди є умови або час, щоб організувати собі денний відпочинок
  • Після прокидання може з’явитися відчуття розбитості
  • Не допоможе, якщо є безсоння і не рекомендується людям, схильним до глибокої депресії та з психічними розладами
  • Може збити біоритми й ускладнити засинання ввечері


Як краще організувати собі денний релакс?

Обрати правильний час. Залежно від розпорядку дня це може бути інтервал між 12:00 та 16:00. Режим не зіб’є, адже попереду залишається ще багато часу до нічного відпочинку: організм встигне втомитися і без проблем засне. Важливо лягати відпочивати в той самий час – звичка сприятиме запуску потрібних фізіологічних процесів.

Знати свою норму. Півтори години, 40 хвилин дрімоти або 20 хвилин у горизонтальному положені у стані спокою – у кожного своя потреба. Якщо є дефіцит нічного сну, то вдень це можна компенсувати годиною-півтори міцного сну. А для розумового перезавантаження достатньо легкої 20-хвилинної дрімоти. Але у будь-якому випадку користь виллється у гарне самопочуття. Натомість тривалий денний сон зіб’є режим і ускладнить засинання ввечері. Щоб не переспати, потрібно ставити будильник.

Перестати нервувати. Звучить, м’яко кажучи, нереалістично за сьогоднішніх умов: війна, регулярні відключення світла, обстріли, стрес... Трохи заспокоїтися допоможе обмеження себе в новинах та прийом седативних препаратів, бажано на рослинній основі (щоб не виникало звикання). Добре відомі «заспокійливі» трави валеріана, пустирник та глід ефективно впливають на центральну нервову систему, розслаблюють, нормалізують роботу серцево-судинної системи. Такий склад містить дієтична добавка Вітасед. Прийом 2-3 капсул на добу заспокоїть, зніме тривожність, поглибить сон, полегшить засинання. Завдяки природному складу не викликає сонливості та апатії.

Не переїдати – бо у такому випадку млявість і бажання прилягти виникає не через загальну потребу, а внаслідок банального переїдання, що вже само собою недобре. Після прокидання можна випити чаю, кави або склянку води – це зніме залишки дрімоти.

Чи можна позбутися денної сонливості?

Так, якщо робота не пов’язана з нічними змінами і немає потреби не спати ночами, то дуже просто впорядкувати добові ритми. Варто лише налагодити режим і дотримуватися гігієни сну:

  • Більше часу проводити на світлі (сонячному чи яскравому штучному).
  • Лягати спати і прокидатися в той самий час.
  • Створити відповідні умови для сну (спати у провітреній і затемненій кімнаті, без зайвого шуму, працюючого телевізора та гаджетів).
  • Трохи «втомити» організм фізичними вправами, пішою прогулянкою, роботою в саду тощо.
  • Вечеряти за три години до сну. Не вживати алкоголь та утриматися від напоїв з кофеїном після обіду. Доречним буде регулярний прийом перед сном дієтичної добавки Вітасед з метою заспокоєння нервової та серцево-судинної систем.