Бібліотека

Не можу без тортика: чим небезпечне переїдання солодкого?

Цукор корисний для мозку. Без глюкози м’язи не працюватимуть. Стрес не лікується без шоколаду. Немає тістечок – немає енергії. А що говорите собі ви, коли купуєте наступну порцію солодощів? Чи справді цукор обов’язково необхідний організмові для вироблення енергії і де пролягає та межа, коли переїдання солодкого переростає у проблему?

Скільки солодощів можна?

Деякі дієтологи пропонують відмовитись від споживання цукру узагалі, насправді повне обмеження тістечок не є обов’язковим. Наприклад, Всесвітня організація охорони здоров’я (ВОЗ) вважає, що вільні цукри мають становити 10% від усього споживання енергії.

І хоча поширеною є думка, що європейці споживають забагато цукру, це не зовсім так. Наприклад, угорці та норвежці навіть недоїдають (7-8% цукрів у раціоні), тоді як британці та іспанці трохи переїдають (16-17%). Але майже усюди зависоким є споживання цукру в дітей. Рекордсмени – португальські діти, у яких вільні цукри становлять 25% раціону.

Проте річ у тім, що всі норми поживання солодкого – дуже приблизні. Спеціалісти ВОЗ вважають, що 10% від раціону (це 12 чайних ложок, або 50 г цукру) призначені для людини зі споживанням 2000 ккал на день. Але все-таки пропонують зменшити цю дозу удвічі, щоб запобігти проблемам зі здоров’ям. Американська кардіологічна асоціація також пропонує менші норми – 9 чайних ложок (36 г) для чоловіків і 6 чайних ложок (25 г) для жінок.

Гарна новина полягає у тому, що для фізично активної людини норми можуть бути вищими без загрози для здоров’я. Крім того, до поняття «вільні цукри» не входять глюкоза, фруктоза та сахароза, що містяться у фруктах і овочах.

Але найгірше те, що вільні цукри входять до величезної кількості готових продуктів, котрі навіть не є «офіційними» солодощами. Цукор додають у ковбасу, соєвий соус, кетчуп, майонез, соки та молочні продукти. Наприклад, у стандартному солодкому сирку (45 г) – 13 г цукру. А лише одна банка солодкої газованої води – це 30-40 г цукру, тобто денна норма.

Тому переїсти цукру можна, не з’ївши ні шматочка тортика. І лише пів шоколадки спокійно перекриває денну норму. Але чи справді споживання цукру може бути чимось виправдане (стресом, розумовим напруженням), чи слід все одно контролювати свої порції та уважно вчитуватись в етикетки в пошуках доданого цурку?

Що відбувається з організмом, коли щодня солоденьке?

Щоденне переїдання солодощів – це все-таки довготривалий внесок у проблеми зі здоров’ям. Можна виділити основні процеси, що запускаються в організмі при переїданні солодкого:

- Набір ваги. Вільні цукри дуже швидко засвоюються на відміну від цукрів із фруктів, що багаті клітковиною і переварюються повільно. Цукор із газованих напоїв, наприклад, миттєво потрапляє в організм. Частина глюкози (складової цукру) може запастись у печінці у вигляді глікогену, однак більшість перетвориться у жир.

- Жирова хвороба печінки. Це надмірне відкладення жирових крапель у клітинах печінки, в результаті якого також порушується обмін вуглеводів і жирів.

- Діабет 2 типу. Підшлункова залоза виробляє інсулін для транспортування глюкози в клітини. Але з набором зайвої ваги клітини можуть стати менш чутливими до інсуліну (розвивається інсулінорезистентність). Хоча споживання солодкого напряму не провокує діабет, коли відсоток жиру в організмі стає зависоким, це призводить до зниження чутливості печінки і жирової тканини до інсуліну.

- Солодкозалежість. Шоколадкою справді можна заїсти стрес, оскільки цукор сприяє виділенню «гормонів щастя» – допаміну та серотоніну. Але саме це викликає бажання їсти ще і ще, як тільки рівень цукру в крові спадатиме (що відбувається швидко).

- Втома та недосипання. Багато хто вважає, що шоколадка чи тістечко здатні підвищити працездатність. Однак менш ніж через годину після такого «допінгу» через швидке «освоєння» цукру підйом зміниться втратою сил. Зловживання цукром пов’язують із поганим, неякісним сном і хронічною втомою.

- Погані зуби. Цукор – ідеальне середовище для життєдіяльності бактерій, що руйнують зуби. Швидке розмноження бактерій після вживання солодкого напряму приводить до пошкодження емалі та карієсу.

- Розвиток атеросклерозу. Оскільки солодощі – це частіше за все солодка випічка, у парі з нею в організм приходять різноманітні жири. Отже, відкладення холестерину та утворення атеросклеротичних бляшок є прямим наслідком зловживання солодощами. А це вже шлях до проблем із судинами і серцевого нападу.

Який орган страждає від цукру?

Отже, часте вживання солодощів призводить до певного виду залежності. Щоб знову вироблялись «гормони щастя», потрібне додаткове надходження цукрів, але при поступовому зменшенні порцій солодкого можна вийти на прийнятний і нешкідливий для організму рівень.

Очевидно, що всі «бонуси» тортика у вигляді тимчасового підняття настрою нівелюються довготривалим негативним впливом абсолютно на всі органи. Проте значне навантаження припадає саме на печінку. Надлишки простих вуглеводів у вигляді солодощів перетворюються на жирні кислоти, що й накопичуються у печінці.

І якщо вже печінка час від часу змушена справлятися із надлишком тортиків і шоколадок, їй слід забезпечити додатковий захист. Наприклад, біологічно активні речовини аргінін і бетаїн, що входять до складу Вітаргіну, покращують роботу цього важливого органу.

Вітаргін»можна приймати для відновлення порушеної функції печінки, наприклад, при гепатиті, жировій хворобі печінки. Також засіб приймається при станах, що виникли внаслідок дотримання раціону з низьким вмістом поживних речовин (дієта або голодування). Аргінін і бетаїн поліпшують роботу печінки, а саме:

  • очищають від токсичних продуктів метаболізму;
  • активізують процеси мікроциркуляції;
  • нормалізують обмін жирів, білків і вуглеводів;
  • захищають клітини від впливу вільних радикалів;
  • поліпшують процеси детоксикації;
  • зменшують гіпоксію;
  • сприяють зниженню рівня холестерину.

Так, поступово справляючись із наслідками переїдання солодкого, обмежуючи його кількість і шукаючи натуральні замінники доданих цукрів, можна зробити довготривалий внесок у здоров’я усіх систем організму.