Бібліотека

Як підтримати серцево-судинну систему в умовах стресу?

Уже понад рік усі українці живуть в умовах сильного стресу, а більшість – з невгасаючим почуттям постійної тривоги. На тлі таких станів усе частіше «тривожиться» серце, а сон більше двох годин поспіль уже можна вважати тривалим.

Тривога на фізичному рівні


Тривожні розлади є найбільш поширеними діагнозами спеціалістів психічного здоров’я. Їх визначають частіше за діагностику депресії або будь-якої залежності. На відміну від почуття страху тривогою називають схожий стан, але з тією різницею, що предмет занепокоєння лишається невизначеним.

Українці наразі перебувають в унікальній ситуації. Адже причини для щоденного хвилювання можуть бути і цілком реальними, і водночас хвилювання викликають речі та події, котрі можуть ніколи не трапитись. Проте життя в цілодобовому очікуванні тривожних новин із фронту або звуків сирени втрачає свою якість. Це позначається як на психічному, так і на фізичному здоров’ї.

Слід завжди звертати увагу на фізичні прояви тривоги та частоту їх появи:

- порушення якості та тривалості сну (проблеми з засинанням, сон тривалістю не більше двох годин поспіль);

- дратівливість, забудькуватість, неможливість зосередитись, порушення мовлення (повторення, заїкання), зміна сприйняття часу;

- напруження м’язів (шиї, щелепи, спини), оніміння або поколювання кінцівок, озноб;

- пітливість, почервоніння обличчя, алергічні прояви;

- головний біль, аритмія, підвищення тиску, прискорене серцебиття;

- безконтрольне вживання їжі або відмова від неї, нудота, «бурління» у шлунку, проблеми з випорожненням або діарея.

Якщо спостерігається більшість із цих симптомів або якщо вони заважають повноцінному життю, варто звернутись до спеціаліста з психічного здоров’я за консультацією. Самостійно подолати цю ситуацію буде складно, особливо якщо симптоми посилюються, а тривога починає проявлятися у повсякденних ситуаціях і призводить до панічних атак.

Чому страждає серце?

Очевидно, що симптоми тривоги проявляються на фізичному рівні та навіть можуть нагадувати серцевий напад. Тому слід пам’ятати, що «серцеві симптоми» тривоги проявляються трохи інакше, а саме:

- серце болить часто, проте ЕКГ не показує змін;

- біль і поколювання відчуваються у верхній частині грудної клітки, «над серцем»;

- біль зникає після прийому заспокійливих засобів;

- біль може поширюватись на «прилеглі зони» - руку, шию, голову, переходити в зубний.

Але варто пам’ятати, що й серцевий напад супроводжується приступом паніки, коли охоплює почуття страху й не вистачає повітря. Так організм «підказує», що серцю потрібно більше кисню. Тому якщо відчувається біль за грудиною, що віддає у ліве плече та лопатку, слід, не вагаючись, викликати «швидку».

Навіть якщо до серцевого нападу не дійде, прояви тривоги все одно можуть стати тригерами, що спричинять серцево-судинні хвороби. Насамперед, розвивається аритмія, а постійне напруження відбивається на стані артерій, що втрачають свою еластичність. Як наслідок, розвивається ішемічна хвороба серця, котра виражається у недостатньому кровопостачанні серцевого м'яза.

Як знизити рівень тривоги?

Звісно, щоб не дати хворобам серцево-судинної системи розвинутись, слід зменшити прояви тривоги. Найголовніше завдання полягає у застосуванні технік релаксації, безпечних заспокійливих засобів природного походження для зменшення дратівливості, поліпшення сну та підтримки серця.

Техніки релаксації можуть включати:

- різні види дихальні вправ, що суміщаються із фізичними (техніки йоги);

- прослуховування заспокійливої музики або читання;

- слідування заздалегідь створеному плану дій, проговорення дій у момент тривоги;

- створення комфортних умов для сну в гарно провітрюваному прохолодному приміщенні.

Як додаткове джерело біологічно активних речовин рослинного походження, що знижують збудливість нервової системи, можна застосовувати Вітасед. В капсулах цього заспокійливо засобу міститься екстракти валеріани, пустирника та глоду. Таким чином, приймаючи 2-3 капсули «Вітаседу» на добу, можна отримати правильно визначену дозу речовин, що створюють заспокійливий ефект для нервової системи. А глід забезпечить підтримку серцево-судинної системи.

Біологічно активні речовини рослин здійснюють такий вплив на організм:

- валеріана має спазмолітичний і седативний ефект, знижує збудливість центральної нервової системи, артеріальний тиск, напруження і дратівливість під час стресу

- пустирник знижує процеси збудження у центральній нервовій системі, стабілізує серцевий ритм, артеріальний тиск, полегшує засинання і поглиблює сон

- глід містить флавоноїди, органічні кислоти та бета-каротин, що нормалізують артеріальний тиск і ритм серцевої діяльності, знижують загальну збудливість, проявляють кардіопротекторну та спазмолітичну дії.

Капсули Вітасед можуть бути рекомендовані як засіб для зниження збудливості під час нервових навантажень, стресу та емоційних розладів. Завдяки комплексному впливу трьох рослинних компонентів нормалізується робота серцево-судинної системи та поглиблюється природний сон.