Бібліотека

Сезон хвороб: декілька способів уберегтися від вірусу

Тому до зустрічі з різними болячками потрібно бути готовими протягом усього року. Адже люди часто хворіють не через погіршення погодних умов або через спадковість від батьків. Усе залежить від здатності організму бути стійким та опиратися тій чи іншій інфекції. Простіше кажучи, наша здатність хворіти часто або ні залежить від імунітету. У дітей, людей похилого віку та з хронічними захворюваннями він буде слабшим. Тому вони вразливіші до частих застуд, герпесів, ротавірусів або грипу. Однак будь-якій, навіть здоровій дорослій людині, яка майже не хворіє, все одно потрібно дбати про себе, щоб організм не дав збій у певний момент. Як це банально не звучить, але здатність протидіяти інфекції залежить від способу життя й тримається на п’яти китах і ось яких.

Спати вдосталь

Якісний нічний відпочинок гарантує таку саму роботу організму і гарне самопочуття протягом наступного дня. На жаль, більшість людей недооцінюють важливість сну і сплять менше рекомендованих 7-8 годин. Постійний недосип тягне за собою появу дрібних збоїв (набір зайвої ваги, ранні ознаки старіння, головні болі, погіршення розумової діяльності та пам’яті, зміни настрою), що переростає у серйозні хвороби (цукровий діабет, гіпертонію, захворювання серця, ожиріння, депресію). Сьогодні регулярним недосипом страждає майже кожен – чого варті тільки нічні повітряні тривоги, стрес через війну, щоденні переживання, тривожні думки про майбутнє і новини. Щоб заснути і нормально спати, потрібно заспокоїтися.

Бути фізично активним

Людина від природи має рухатися. У прадавні часи рух був питанням виживання (добувати їжу, тікати від хижаків). Минуло багато часу, але і сьогодні така сама ситуація, коли наше життя залежить від руху. Правда, суть змінилася – у сучасному світі люди змушують себе рухатися, щоб бути здоровими і жити довше: купують абонементи до спортзалу і рідко виходять на прогулянку (отримати вітамін D та порцію свіжого повітря, що добре вплине на роботу серцево-судинної системи). Для пересічної людини фізична активність – це не про струнку або підкачану фігуру, а про здоров’я: фізичне та ментальне. Будь-яке фізичне навантаження прекрасно тренує організм, робить сильним не тільки м’язи, але й внутрішні органи. А значить прокачує всі механізми, зокрема, захисні (до речі, фізична активність пов’язана зі здоровим сном: більше навантаження – більша ймовірність, що ввечері захочеться спати, щоб відпочити).

Їсти смачно і повноцінно

Стосунки людини з продуктами можна порівняти з автомобілем і пальним. Якщо у дорогу нову автівку залити неякісний бензин, далеко вона не поїде, бо зламається. І навпаки, старенька «Таврія» ще багато намотає кілометрів на якісному пальному. Так само і з людьми: здоров’я, зовнішність і самопочуття залежать від раціону. Коли в організм надходить багато жирної їжі, алкоголю, цукру – внутрішні органи не справляються з навантаженням, недоотримують поживних речовин і внаслідок потрапляння будь-якого патогену всередину хворіють. Повноцінний та різноманітний раціон – це якісне пальне для організму, яке живить всі його клітини, у результаті чого він працює як годинник і добре витримує атаки вірусів. Інколи раціон можна і потрібно збагачувати прийомом вітамінів або дієтичних добавок. Наприклад, ВІТАРГІН – це джерело амінокислоти аргінін. Тому цю дієтичну добавку вживають під час хвороб, або інших станах, коли організм має надмірні навантаження, в тому числі і фізичні, коли недоступне повноцінне харчування, є потреба у дієті, , дефіцит певних нутрієнтів, поганий апетит у дитини тощо. Така універсальність пояснюється тим, що аргінін бере участь у багатьох внутрішніх механізмах: насичує клітини киснем, нормалізує мікроциркуляцію, чинить антиоксидантну дію (привіт здоровим шкірі, нігтям та волоссю), зменшує запалення. Ця підтримка на клітинному рівні не дає вірусам проникати у них та розмножуватися.

Вакцинуватися

Щоб сформувати захист від інфекції до того, як організм стикнеться з нею, застосовують метод полегшеного та контрольованого контакту – щеплення. Завдяки цьому імунітет виробляється, але хвороба не розвивається. Щорічна вакцинація від грипу в рази зменшує ймовірність захворіти, запобігає ускладненням та збільшує шанси перенести хворобу у легкій формі. Особливо рекомендується щепити дітей (дозволено з 6 місяців), літніх людей, вагітних, людей з хронічними недугами та представників професій, які багато контактують з людьми (медики, продавці, водії таксі, вчителі).

Дотримуватися гігієни та етикету

Недаремно з дитинства вчать мити руки перед вживанням їжі, після повернення з вулиці, туалету, контакту з тваринами тощо. І так само не торкатися руками очей, рота, носа й обличчя взагалі. Це важлива профілактика, яка мінімізує проникнення вірусів всередину організму. Не менш важливо зрозуміти, якщо вже сталася хвороба, потрібно не дати їй поширюватися далі. Це робиться просто:

- захворів – залишайся вдома;

- чхати і кашляти у згин ліктя або в одноразову паперову хустинку.

Це турбота не лише про себе, а й інших людей. Адже є категорія людей, наприклад, діабетики чи гіпертоніки, які важко переносять ГРВІ. Грип загрожує їм ускладненнями.

Ну ось і все. На перший погляд, нічого нового, все просто. Але чомусь виконувати складно. Хоча насправді потрібно зрозуміти: вказані вище моменти мають стати не тимчасовими для виконання, а корисними звичками, які зроблять життя здоровим і довгим, без хвороб та вірусів.