Бібліотека

ГРВІ у дітей: це потрібно знати

Гострі респіраторні вірусні інфекції, або ГРВІ, є найбільш поширеними причинами захворювань у дітей. Попри поширену думку, що збудник ГРВІ – це один вірус, насправді це не так.

Поняття ГРВІ об’єднує велику кількість спричинених вірусами захворювань, основним проявом якого є ураження дихальної системи. Наразі кількість вірусів, спроможних викликати запальні зміни в дихальних шляхах, сягає понад 200, і ця кількість постійно збільшується. Тому за один епідемічний сезон дитина може перехворіти на кілька різних вірусних захворювань, однак якщо вони будуть супроводжуватися появою ознак запалення органів дихання, їх буде віднесено до ГРВІ, поки не буде встановлено, який вірус став причиною нездужання в дитини.

З-поміж 200 типів виділяють віруси, які викликають захворювання найчастіше. До них належать віруси грипу та парагрипу, риновірус та респіраторно-синцитіальний вірус, аденовірус і коронавірус, а також ентеровірус.

Симптоми ГРВІ:
Симптоми при ГРВІ можуть бути різними. Це залежить від того, яким вірусом заразилася дитина та який з відділів дихальної системи уражений. Нерідко причиною розвитку ГРВІ виступають одразу декілька вірусів, які уражають різні відділи дихальних шляхів. Тому навіть у одного малюка кожного разу захворювання на ГРВІ може проявлятися різними симптомами, відрізняючись від проявів попередньої застуди.

Основні симптоми ГРВІ:
 • Підвищення температури тіла. Цифри, яких може сягати лихоманка, зазвичай не перевищують 38 – 38,5°С. Проте у деяких випадках це може призводити до розвитку ускладнень, наприклад фебрильних судом, які виникають у малюків при стрімкому зростанні температурних показників.
 • Млявість. Виникає при усіх ГРВІ, однак у дітей різного віку може проявлятися по-різному. 
 • Нежить. Найчастішою причиною появи рясних виділень з носа є риновірусна інфекція, яка у дитини старшого віку зазвичай має легкий перебіг. Натомість у дітлахів раннього віку риновірусна інфекція може спровокувати запалення легень.
 • Чхання та закладений ніс. Є частими проявами ГРВІ у дітей, що пов’язано з розвитком запалення слизової носа внаслідок зараження вірусами.
 • Біль у горлі та захриплість голосу. Ці симптоми виникають, коли вірус викликає запальні зміни на стінці горла, поширюється до гортані та уражує голосові зв’язки з розвитком ларингіту. Також дитину турбуватиме біль під час їжі, що позначиться на її апетиті.
 • Кашель. Частий супутник ГРВІ у дітей. Може турбувати малюка протягом тривалого часу після перенесеного захворювання. На початку нездужання кашель зазвичай не супроводжується виділенням мокротиння, і його називають сухим. У подальшому він може стати вологим.
 • Головний біль. Є проявом синдрому інтоксикації, і його інтенсивність може коливатися від незначної, наприклад, при риновірусній інфекції, до вираженої – при грипі.
 • Сльозотеча та світлочутливість. Можуть бути як симптомами інтоксикації (грип), так і вірусного ураження очей.
 • Почервоніння очей. Нерідко виникає при аденовірусній інфекції. Це пов’язано зі здатністю аденовірусу вражати не лише мигдалики та горло, викликаючи тонзилофарингіт, а й очі, зумовлюючи розвиток кон’юнктивіту (запалення слизової очей).
 • Біль у вухах. Є відображенням поширення вірусного запалення на слухову трубу (євстахіїт) та середнє вухо (отит). Вважається, що ураження вірусом цих ЛОР-органів є типовим для ГРВІ. Поява таких ознак, як тріск у вухах від час ковтання, біль при натисканні на козелок, вимагає особливої уваги. При неналежному лікуванн, як і при його відсутності, ГРВІ швидко переходять у бактеріальне ускладнення.

Ускладнення гострих респіраторних вірусних інфекцій
Захворювання на ГРВІ у дітей часто призводить до розвитку ускладнень. Серед них окремо виділяють вірусні, причиною яких є збудник ГРВІ, та бактеріальні, які виникли внаслідок приєднання бактерій.

Найпоширеніші ускладнення ГРВІ у дітей:
 • Круп. Виникає при парагрипозній інфекції. Його називають несправжнім на відміну від дифтерійного (справжнього) крупу. Проявляється нападом задишки із затрудненим вдихом переважно у нічний час. Також можуть спостерігатися «гавкаючий» кашель та зміна голосу (захриплість аж до його зникнення), що вказує на вірусне ураження гортані (ларингіт).
 • Пневмонія. Може бути як вірусна, так і бактеріальна. Вірусне запалення легень є типовим ускладненням грипу. З інших вірусів, здатних уражати легені, вирізняються риновіруси, респіраторно-синцитіальний вірус та метапневмовірус. Бактеріальне запалення легень зумовлюється бактеріями. Пневмонія проявляється ознобом, лихоманкою, задишкою, інтоксикацією. У дитини частішає дихання, кашель супроводжується незначним виділенням мокротиння, іноді – дихальною недостатністю (блідість та синюшність слизових очей та рота, червоної облямівки губ).
 • Середній гнійний (бактеріальний) отит. У дитини виникає занепокоєння, біль у вусі, малюк відмовляється від годування через біль піж час смоктання. 
 • Синусит. Запалення приносових пазух включає: ураження верхньощелепної (гайморової) – гайморит, лобної – фронтит, пазухи решітчастої кістки – етмоїдит, пазухи клиноподібної кістки – сфеноїдит. На розвиток синуситу вказують збереження закладеності носа та підвищення температури тіла понад 10 днів від початку ГРВІ.
 • Бронхіт і бронхообструктивний синдром. Симптомами є сильний нападоподібний кашель, поява хрипів, болю за грудниною та задишки. У дитини підвищується температура тіла, турбує головний біль.
 • Загострення хронічних захворювань, ураження інших органів: серця (міокардит), нирок (гломерулонефрит), мозку (менінгіт та енцефаліт).

Лікування ГРВІ:
Усунення причини розвитку ГРВІ у дитини, тобто вплив на вірус, є основним завданням лікування захворювання. У досягненні цієї мети сьогодні застосовується безліч лікарських засобів, більшість з яких не впливає безпосередньо на вірус, а лише стимулює імунну систему дитини, або взагалі є замінниками її дії.

В умовах, коли вихідний стан імунітету дитини невідомий, додаткова стимуляція може не дати очікуваного ефекту чи призвести до виснаження захисних сил.

Це питання особливо актуальне в ситуації, коли дитина хворіє на ГРВІ до 8 разів за один сезон: стимуляція імунітету щоразу може негативно позначитися на стані здоров’я.

Тому доцільніше впливати на сам вірус. Однак з урахуванням того, що видів вірусів, здатних вражати дихальні шляхи при ГРВІ, значна кількість, можливість впливу на кожен з них видається малоймовірним. Тим паче, що для того, щоб зрозуміти, який саме вірус став причиною захворювання, необхідно провести обстеження для його виявлення, що в реальному житті не практикується. Проте, усі ці віруси мають дещо спільне, а саме - ферменти, завдяки яким відбувається їх розмноження всередині клітин людського організму. І саме вплив на них робить лікування ГРВІ цілком можливим. Тому препаратами вибору для лікування ГРВІ мають бути лікарські засоби з доведеною противірусною дією. 

Засоби для зменшення симптомів ГРВІ (жарознижуючі, протизапальні, протикашльові, муколітики, судинозвужувальні краплі в ніс), повинні призначатися лише лікарем, як, власне, і будь-які інші лікарські препарати. 

Застосування антибіотиків для лікування ГРВІ не обґрунтовано. Важливо пам’ятати, що вони не діють на вірус, а лише на бактерії. Якщо на фоні гострої респіраторної вірусної інфекції у дитини розвинулися бактеріальні ускладнення, лікар призначить той антибіотик, який впливатиме на збудник.

Профілактика ГРВІ у малюків
Розрізняють специфічну та неспецифічну профілактику. Специфічна проводиться проти одного збудника ГРВІ і наразі розроблена лише для грипу. Йдеться про вакцинацію проти сезонних штамів вірусів грипу, які очікувано будуть викликати захворювання у цьому сезоні. Від решти 200 типів вірусів ГРВІ це щеплення не захистить. Саме тому фахівці радять дотримуватися заходів неспецифічної профілактики, які можна розділити на медикаментозні та немедикаментозні. 

З метою попередження ГРВІ у дитини лікар може порекомендувати противірусні препарати з прямою дією на віруси або дієтичні добавки на основі біологічно-активних речовин рослинного походження (флавоноїдів) для підтримки нормального функціонування імунної системи та природного захисту організму.

До заходів неспецифічної немедикаментозної профілактики належать: уникнення перебування дитини в людних місцях, носіння масок в громадських місцях, загартовування дитини, достатня фізична активність, перебування на свіжому повітря, повноцінний сон збалансоване харчування, дотримання правил особистої гігієни та миття рук. Усе це додає організму сил у протистоянні з вірусом.