Бібліотека

Як покращити сон, щоб довше жити?

Сон – це така унікальна штука, яку надолужити не можна. Тобто виспатися наперед або закрити вчорашній дефіцит не вийде. Якщо хочеться прожити довше і здоровіше, нормальний сон має бути щодня

Про важливість і вплив сну на організм написано стоси книг і статей. Але щоб не заглиблюватися у фізіологію і швидко довести важливість сну, варто просто пригадати, як ми виглядаємо, коли не виспалися. Чи буде бадьорою мама, яка декілька разів за ніч вставала до немовляти? Або робітник нічної зміни? Мандрівник, який перетнув пів планети? Студент, котрий вночі готувався до іспиту? Мішки під очима, припухле і «зім’яте» обличчя, понурий погляд, тьмяна шкіра, важка голова, розбитість. Як кажуть, результат на обличчі. Ці сліди з’являються від разового недосипу. А як виглядає і почувається людина, яка недосипає часто?

Які проблеми викликає хронічний недосип?

Треба розуміти, що розлади сну приносять негативні зміни в організм, які прирівнюють до раннього старіння. Відбуваються вони непомітно та повільно. І доводять до:

· надмірної ваги,

· серцево-судинних захворювань (останнім часом регулярний і тривалий сон став рекомендацією щодо профілактики серцевих захворювань!),

· діабету,

· депресії,

· погіршення психоемоційного стану,

· зниження уваги,

· поганого настрою і тривоги,

· загострення фізичної чутливості,

· деменції.

Зрозуміти, чи достатньо ви спите, легко – зверніть увагу, як ви прокидаєтеся з ранку. Якщо доводиться декілька разів відкладати будильник і важко встати з ліжка – якісного і здорового сну не вистачає.

Що зробити для покращення якості сну?

1. Дотримуватися сталого режиму дня. Це як мінімум вставати і засинати в той самий час. Навіть у вихідні дні.

2. Переконатися, що спите 7-8 годин, а не просто перебуваєте в ліжку.

3. Призвичаїтися до рутинних ритуалів, які налаштовуватимуть на сон: теплий душ, трав’яний чай, книга замість соцмереж, зручна піжама, приглушене світло тощо.

4. Прибрати по можливості стрес, або, принаймні, його вплив: нормалізувати роботу серцево-судинної системи і тиск, знизити нервову збудливість та заспокоїтися. Цьому може посприяти курс прийому дієтичної добавки ВІТАСЕД. Завдяки рослинному коктейлю із валеріани, трави пустирника та плодів глоду нормалізується настрій, а засинання відбувається просто, природний сон поглиблюється. Через природний склад, ВІТАСЕД діє легко, не викликає звикання і не має побічних ефектів (у вигляді сонливості чи розбитого самопочуття).

5. За декілька годин до сну не вмикати багато яскравого світла.

6. Перевірити здоров’я – чи не маєте апное або хропіння. Ці два стани заважають повноцінному нічному відпочинку, переривають сон, людина може прокидатися декілька разів за ніч (при чому і та, яка хропить, і та, яка лежить поруч).

7. Створити сприятливі умови – для цього робимо спальню темним, тихим і прохолодним місцем.

Корисні для засинання продукти

Їжа звісно не стане тією чарівною пігулкою, яка допоможе заснути, але налаштувати організм зсередини допоможе. Серед продуктів є такі, що продукують вироблення серотоніну, мелатоніну, триптофану. Завдяки чому скорочується час засинання. Серед них:

Ø Ківі

Ø Банани

Ø Вишня

Ø Горіхи (волоські та мигдаль)

Добре розслабить, а отже, сприятиме здоровому сну тепле молоко або ромашковий чай. До речі, ромашку можна замінити на будь-який інший не міцний чай.

Чого не робимо?

· Не їмо перед сном, особливо висококалорійну та солодку їжу.

· Так само не вживаємо алкоголь.

· Після обіду не п’ємо каву чи напої з вмістом кофеїну.

· Не п’ємо багато рідини ввечері, щоб не було потреби прокидатися вночі.

· Не призначаємо самі собі та не вживаємо мелатонін і снодійні засоби – причин порушення сну багато. Якщо самостійно не вдалося налагодити сон, тоді варто звертатися до лікаря, а не до таблеток.

· Не спимо вдень.

Отже, ніколи не пізно почати піклуватися про себе і своє здоров'я. Тож просто почніть з нової звички – висипатися щодня. Можливо одразу не все вийде і доведеться докласти зусиль. Але здорове і довге життя того варте!